istanbul74
ARTS & CULTURE & PLATFORM
FOLLOW US

Search

BELKIS BALPINAR – An Open Air Retrospective
  -    -  BELKIS BALPINAR – An Open Air Retrospective

ISTANBUL’74 PRESENTS BELKIS BALPINAR AN OPEN-AIR RETROSPECTIVE

“Was it reading up on quantum physics, space, and even neuroscience that led to the emergence of these patterns in my work, or was it the work itself that led me to pursue these fields, I’m not quite certain. I suppose it must have happened somewhat simultaneously.” BELKIS BALPINAR

Including her never-seen-before artworks, the extensive site-specific exhibition presents a selection of works that reflect on the artist’s prolific career spanning over 30 years at one of the most iconic venues of Bodrum, Maçakızı Hotel.

Pioneering the art form, ‘artkilim’, in 1986, Belkıs Balpinar has been producing textile artworks by deconstructing traditional weaving techniques and iconography. Her unique visual language combines age-old techniques with contemporary thought and science.

Belkıs Balpinar’s curiosity in science and cosmology manifests in her designs through her own visual language. One of the main inspirations of Balpınar is the work of physicist Richard Feynman. Her desire to simplify her patterns draws on Richard Feynman’s famous learning technique: “If you can’t explain something in simple terms, you don’t understand it.” Referring to various themes, including quantum physics, perception deception, imperception, microcosm-macrocosm, galaxies, and planetary orbits, and strands of DNA, she creates dynamic artworks composed of simple, abstract geometrical forms.

“While the kilim motifs have been transferred from mother to daughter for centuries, they matured with very minor changes over time. Although I have used the kilim weaving technique, as an artist, I broke away from the traditional patterns and weaving techniques creating a completely new art form by leaving unwoven sections that give artkilim its multi-dimensional quality,” Belkıs Balpınar explains her contemporary approach to age-old kilim structure.

ABOUT BELKIS BALPINAR

Belkis Balpinar (b. 1941, Eskisehir, Turkey) is a textile specialist, a writer and researcher, and an artist. Balpınar has pioneered the art form called artkilim wall hangings, she uses the age-old kilim structure to create works of art since 1986. She is one of the founding members of WWF, Turkey. While most of her one-of-a-kind pieces are woven for exhibitions, Belkis Balpinar also undertakes site-specific and special corporate art commissions.

She was commissioned to create an artkilim for the entrance walls of the World Bank Building in Washington DC and the Aramco Center in Dhahran-Saudi Arabia and The Marmara-Manhattan Hotel in New York some private commissioners.

SELECTED COLLECTIONS

Istanbul Museum of Modern Art, Istanbul; Miuccia Prada Art Collection, Milan; World Bank, Washington D.C.; Bernard Chappard, New York;  Ignazio Vok, Padova; J. Paul Coupal, Caracas; Al Gore Collection, Nashville; Bob Rafelson Collection, Los Angeles; Larry Sanitsky Collection, Los Angeles; Soyak Holding, Istanbul; Seluz Contemporary Art Gallery, Istanbul; Nobu Istanbul, Istanbul;  Six Senses Kocataş Mansions, Istanbul;  Zai Bodrum, Bodrum; Economy Bank, Istanbul; Nilufar Gallery, Milan; The Marmara Manhattan Hotel, New York.

Belkis Balpinar has held exhibitions in Istanbul, Ankara, New York, Princeton, Washington DC, Stockholm, Caracas, Milan, Tokyo, Ljubljana, Moscow, and Bahrain she also has participated in group exhibitions. Some of her pieces have been displayed at the Istanbul Contemporary Art Fair by Anna Laudel Gallery, Modernist Exhibition in New York City, and at the Art Basel Fair in Miami by Nilufar Gallery, Art Miami by Ethan Cohen Gallery. She is represented by Anna Laudel Gallery Istanbul. Since 2006, she lives and works in Bodrum, Turkey.

ISTANBUL’74 SUNAR BELKIS BALPINAR AÇIK HAVA RETROSPEKTİF SERGİSİ

“Kuantum fiziği ve uzayla, hatta beyin araştırmaları ve bilinç ile ilgili yayınlar okumaya başladığımdan dolayı mı bu tür desenler yapmaya başladım, yoksa desenlerim sayesinde bu konulara ilgi duyup bu tür yayınları okumaya başladığımı hatırlamıyorum. İkisi bir arada başlamış olmalı.” – BELKIS BALPINAR

‘Artkilim’ akımının öncüsü Belkıs Balpınar, en önemli geleneksel el sanatlarımızdan kilim dokumacılığını çağdaş sanat ve bilimle buluşturduğu eserlerini, ISTANBUL’74 ve Maçakızı iş birliğiyle, Bodrum’un en ikonik mekanlarından Maçakızı Otel’de sergiliyor.

Geleneksel Anadolu kültürünün en eski sanatlarından biri olan kilim dokumacılığı hem dünya  hem de ülke çapında önemli bir sanattır. Elde dokunan kilimlerin yapımında yapım tekniğinden kullanılan malzemeye, motiften renklere kadar her unsur arkasında geniş bir kültürel birikimi beraberinde getirir. Yöre insanının hayatında her biri birbirinden değerli el dokuması kilimler hem günlük, hem hediyelik olarak önemli yer tutar.

Modern kilim dokumacılığına 1986 yılından beri artkilim çalışmaları ile öncülük eden Belkıs Balpınar, kilim dokuma sanatı üzerine yazdığı kitap ve makaleler ile de katkıda bulunmuştur. Hayranı olduğu ünlü Fizikçi Richard Feynman’ın derslerinde “Bir şeyi çok basit yoldan anlatamıyorsan anlamamışsın demektir” sözleri onun desen anlayışını yönlendiriyor gibidir.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi tekstil bölümünden mezun olan Belkıs Balpınar, İstanbul Sümerbank’ta halı tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Halı Bölümü’nde küratör, İstanbul Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi’nde kurucu direktör olarak yer almıştır. Bir süre İstanbul Marmara Üniversitesi’nde ders veren Balpınar, sanatçı, araştırmacı ve yazar kimliği ile ürettiği eserler ve kilim üzerine yazdığı kitaplar ve makaleler hem Türkiye’de hem de Dünya çapında kilim dokuma sanatının en önemli temsilcilerindendir.

Çalışmalarını “Kilim motifleri asırlar boyunca anneden kıza motif motif aktarılırken zaman içinde çok ufak değişikliklerle olgun bir hale gelirler, onlar üzerinde fazla değişiklik yapamazsınız. Zaman içinde bir dere içinde ya da sahilde yuvarlanıp şekillenmiş taşlar gibi. Onlar üzerinde oynarsanız bozarsınız. Ben bir sanatçı olarak kilim dokuma tekniğini kullanmış olmama rağmen kilim motiflerini kullanmadım dokunmamış bölümler bırakarak tamamen yeni bir tekstil ‘dokuma’ sanatı ürünü ortaya çıkartmaya çalışıyorum” sözleri ile anlatan, Türkiye’deki geleneksel kilim dokumacılığını çağdaş sanata uyarlayan Belkıs Balpınar mikrokozmos-makrokozmos içindeki mekânsal algıları bu dokuma tekniği ile ele alır. Her işi  eşsizdir bazı istisnalar dışında bir daha tekrarlanmaz.

BELKIS BALPINAR HAKKINDA

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi tekstil bölümünden mezun olan Belkıs Balpınar (b. 1941, Eskisehir, Turkey), İstanbul Sümerbank’ta halı tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Halı Bölümü’nde küratör, İstanbul Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi’nde kurucu direktör olarak çalışmıştır. Balpınar, bir süre İstanbul Marmara Üniversitesi’nde de ders verdi. Ayrıca, doğayı koruma çalışmalarında bulunup WWF – Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) kurucuları arasında bulunmaktadır. Araştırmacı ve yazar olarak kilim üzerine kitaplar ve makaleler yayınlamış ayrıca yurt içi ve yurt dışında bu konuda konferanslar vermiştir. Balpınar, 1986’dan bu yana ise artkilim olarak adlandırdığı sanat dalının öncüsü olmuştur.

Sanatçının her işi tek parça olup, sanat galerilerinde sergilenmek üzere dokutuluyor. Öte yandan çeşitli kuruluşlar ve özel şahıslara da sipariş üzerine özel desenli artkilimler üretiyor. Washington DC’deki Dünya Bankası binasının giriş duvarlarından biri için büyük bir parça tasarlayan sanatçının ve Suudi Arabistan-Dhahran Aramco Center da  bir eseri yer alıyor. Belkıs Balpınar artkilim çalışmalarıyla karma sergilere katılırken New York, Princeton, Washington DC, Stockholm, Caracas, Milano, Tokyo, Lübliyana, Moskova, Bahreyn, İstanbul, Ankara, Göcek, Bodrum gibi merkezlerde kişisel sergiler açmıştır.

Anna Laudel Galerisi tarafından temsil edilen Balpınar, 2006 yılından beri Bodrum’da yaşamaktadır.

SEÇİLİ KOLEKSİYONLAR

Yurt dışında:

Miuccia Prada, Milano; Amerikan Eski Başkan Yardımcısı Al Gore,  World Bank, Washington D.C.; Bob Rafelson, Los Angeles; Bernard Chappard, New York; Larry Sanitsky, Los Angeles; Art Miami – Ethan Cohen, New York; Ignazio Vok, Padova; J. Paul Coupal Caracas; Art Basel Miami – Nilufar Gallery, Milano.

Türkiye içinde:

İstanbul Modern, Six Senses Kocataş Mansions İstanbul, Nobu İstanbul, Seluz Çağdaş Sanat Galerisi, İstanbul; Zai Bodrum; Ayfer Soyak Sengir, İstanbul; Nazire Dedeman-Cem Çağatay, Bodrum; Elif Akarlılar, İstanbul; Abdullah Akay Koleksiyonu, Göcek.

Category:

Date: